Jak zaaranżować kuchnię?

Aranżacja kuchni tak, aby nie tylko była praktyczna, ale też ładna jest bardzo trudna do wykonania. Wszystko zależy też od tego jakiego typu jest to pomieszczenie: mała i zamknięte kuchnie trudniej jest urządzić niż pomieszczenia duże i łączone na przykład z salonem, choć i to może sprawiać wielu osobom kłopot. Bardzo ważne jest, aby w kuchni znalazło się miejsce na wszystkie sprzęty potrzebne do gotowania, a dopiero potem na dekoracje. Jak więc w zrównoważony sposób urządzić kuchnię?

Mała, zamknięta kuchnia

Wystrój kuchni powinien odpowiadać jej wielkości. Im mniejsza kuchnia, tym niestety ciemniejsza. Najtrudniej jest urządzić kuchnie w starym budownictwie, gdzie są to osobne pomieszczenia, które często nie mają też okna. Dlatego odpowiednim wystrojem trzeba sprawić, że to pomieszczenie będzie nie tylko funkcjonalne, ale też jasne i przyjemne. Zwykle małe kuchnie rozświetla się jasnymi kolorami materiałów wykończeniowych – zarówno płytek podłogowych czy paneli, jak i farbami czy płytkami naściennymi. Bardzo ważne jest, aby wstawić do małego pomieszczenia wielofunkcyjne meble, ponieważ w nowoczesnych szufladach i schowkach można zmieścić o wiele więcej niż w typowej kuchennej szafce z półkami. Do tego można zastosować podświetlenie pod wiszącymi szafkami, które doświetli blaty. Dobrym pomysłem jest też zamontowanie uchwytów pod szafkami wiszącymi, do których można przymocować słoiki z przyprawami czy artykułami pierwszej potrzeby jak makaron, mąka itd. Wygląda to nie tylko nowocześnie, ale po prostu jest praktyczne i pozwala na wykorzystanie każdej wolnej przestrzeni. Ważny jest też wybór światła, ponieważ jasne, ale ciepłe światło sprawi, że przebywanie w takiej kuchni będzie przyjemniejsze.

Kuchnia otwarta na salon

W nowoczesnym budownictwie najczęściej spotyka się łączenie kuchni z salonem. Dlatego wystrój kuchni musi być dopasowany do aranżacji salonu. Ważne jest trzymanie się zasad takich jak:

– spójna aranżacja kuchni i salonu,

– łagodne przejście między pomieszczeniami,

– wyznaczenie granicy między kuchnią a salonem np. przez wstawienie barku czy stołu,

– równomierne oświetlenie obu miejsc.

Kuchnia powinna współgrać z salonem, dlatego też jeśli ma być ona urządzona w stylu glam, także salon powinien tak wyglądać. Warto zaznaczyć przejście na przykład przez położenie w kuchni kafelek, a w części salonu paneli podłogowych, jest to łagodna, ale wyraźna granica gdzie które pomieszczenie się zaczyna. Nie można zapominać o istotnej roli światła zarówno w kuchni jak i w salonie. Także punkty świetlne powinny być tego samego typu oraz dawać światło tej samej barwy.

Dodaj komentarz