Stoły spawalnicze – poprawiają jakość pracy i zapewniają bezpieczeństwo

Stół spawalniczy zapewnia komfort pracy i bezpieczeństwo. Przyda się zarówno w profesjonalnym warsztacie, jak i tym przydomowym. Nowoczesne stoły spawalnicze mają wiele przydatnych parametrów. Dzięki nim praca jest szybsza, a to z kolei przekłada się na większe zyski.

Dlaczego stoły spawalnicze to niezbędne wyposażenie warsztatu?

Czy wiesz, że 85% czasu zajmuje przygotowanie materiałów, a proces spawania tylko 15%? Dlaczego zatem nie ułatwić sobie pracy? Odpowiednio wyprofilowane stoły spawalnicze służą nie tylko do spawania, ale także do montowania elementów konstrukcyjnych (co wymaga precyzji). Stanowią one również część wyposażenia stanowiska spawalniczego. 

Proces spawania jest powtarzalny, więc akcesoria spawalnicze muszą być dostosowane do danego sposobu pracy. Stoły spawalnicze dostępne są w wielu rozmiarach i wariantach. Są stabilne, wytrzymałe i przede wszystkim bezpieczne. Pozwalają utrzymać spawane obiekty w jednym miejscu. 

Stoły spawalnicze – co brać pod uwagę przy ich wyborze?

Mimo że obecnie stoły spawalnicze są wyposażone w przeróżne funkcje, warto je sprawdzić przed zakupem. Na co zatem zwrócić uwagę, wybierając stół spawalniczy?

Materiał

Stoły spawalnicze są narażone na działanie wysokiej temperatury. Muszą być dlatego wykonane z wysokiej jakości stali, odpornej na gorąco, korozję i rdzę. Przed zakupem dobrze jest sprawdzić grubość nóg stołu spawalniczego. Powinny one mieć więcej niż 1 cal grubości. Wtedy zapewnią solidną podstawę i umożliwią przenoszenie większych obciążeń.

Regulacja

Ważną funkcją stołów spawalniczych jest możliwość regulacji kąta nachylenia. Spawanie to skomplikowany proces, w którym liczy się szybki i łatwy dostęp do spajanych elementów. 

Musisz wiedzieć, że stoły spawalnicze mają różne regulowane poziomy. Te najbardziej nowoczesne można nawet ustawić pod 5 kątami (podczas gdy inne tylko pod 1 lub 2). 

Weź pod uwagę zlecenia, które wykonują Twoi pracownicy i dostosuj do nich funkcjonalność akcesoriów spawalniczych. 

Stabilność

Stoły spawalnicze muszą być stabilne, ponieważ przyjmują na siebie duży ciężar spawanych materiałów. Zdecyduj się na wytrzymałe akcesorium z grubszymi nogami. Do prac hobbystycznych nie potrzebujesz aż tak ciężkiego stołu spawalniczego. Wystarczy Ci lżejszy model. 

Mobilność

Przenośne stoły spawalnicze to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ w warsztatach zwykle brakuje miejsca na duże akcesoria. Przydadzą się modele z parą kółek. Dzięki temu przeniesiesz stół spawalniczy w dowolne miejsce. 

Elementy zaciskowe

Materiał, nad którym pracują fachowcy musi być odpowiednio ustawiony. Sprawdź zatem, czy stół spawalniczy, który zamierzasz kupić ma elementy zaciskowe (przytrzymują one metal w miejscu).  

Łączenie elementów pod kątem prostym

Łączenie elementów pod kątem prostym nazywa się squaringiem, jest to część sztuki spawalniczej. Aby można było ją zrealizować, Twój stół spawalniczy musi mieć podwójną funkcję wyrównywania. Pomaga ona ustawić przedmioty w odpowiedniej pozycji i zacisnąć je, aby nie poruszały się podczas spawania. 

Bezpieczne stoły spawalnicze

Bezpieczeństwo Twoich pracowników jest priorytetem. Wybierz stoły spawalnicze z metalowymi blatami. Zmniejszysz wtedy ryzyko pożaru. 

Dobrej klasy stoły spawalnicze są bezpieczne, a ponadto zapewniają komfortową i szybką pracę. Pamiętaj jednak o ich odpowiednim wypoziomowaniu – wtedy unikniesz problemów z kalibracją i fazowaniem.    

Dodaj komentarz