Glony na elewacji? Już nie muszą być problemem!

Zielony nalot na elewacji jest zmorą właścicieli budynków. Nie dość, że szpeci, to jeszcze powoduje niszczenie tynku. Jeśli nie chcesz zrujnować wielu lat pracy włożonej w utrzymanie domu, koniecznie musisz pozbyć się glonów. Jak to zrobić? Czytaj dalej.

Od czego zależy pojawianie się glonów na elewacji?

Częstą przyczyną pojawiania się glonów na ścianach budynku, jest ich zawilgocenie. Wysoka wilgotność powietrza związana z opadami deszczu sprzyja rozwojowi zielonego nalotu. Jeśli Twój dom znajduje się w pobliżu lasu lub zbiorników wodnych, jest większa szansa na to, że szybko zauważysz glony na swoim swojej elewacji. Bywa, że powstają one jako wynik błędów podczas wykonywania remontów. 

Zielony nalot zazwyczaj zajmuje północną i zachodnią stronę budynku. 

Nie bez znaczenia jest tu także specyfika samego tynku. Te o większej nasiąkliwości są mocno narażone na zabrudzenia. Zaliczają się do nich na przykład tynki mineralne. Bardziej odporne są tynki akrylowe, silikatowe i silikonowe. Na gładszej elewacji glony i inne zabrudzenia pojawiają się rzadziej. 

Usuwanie glonów z elewacji za pomocą myjki ciśnieniowej

Kiedy tylko zauważysz, że na Twojej elewacji pojawiły się glony, nie zwlekaj tylko działaj. Im szybciej się ich pozbędziesz, tym lepiej. Musisz wiedzieć, że zielony nalot usuwa się w trójetapowo. Na początku pozbądź się wierzchniej warstwy „zielonych nieprzyjaciół”. Delikatnie zdrap ją szpachelką lub wymyj strumieniem wody z myjki ciśnieniowej. Pamiętaj jednak, aby dobrać odpowiednie parametry urządzenia. Wysokie ciśnienie może powyrywać fragmenty tynku lub odspoić słabsze warstwy malarskie. Zanim przejdziesz do pracy, wykonaj próbę na małym fragmencie elewacji. Jeśli coś pójdzie nie tak, zawsze możesz zamaskować niedoskonałości tynku. 

Kiedy używasz myjki ciśnieniowej, uważaj, aby woda nie rozpryskiwała się na pozostałe fragmenty budynku. W przeciwnym razie możesz przenieść zarodniki i ich komórki na elementy budynku niezajęte przez glony. Tego rodzaju mycie elewacji z glonów przeprowadzaj podczas suchych i ciepłych dni, ponieważ woda, która wniknie w podłoże szybko odparuje. 

Chemiczne preparaty do czyszczenia elewacji z glonów

Mechaniczne mycie elewacji pozwoli pozbyć się zielonego nalotu, jednak nie usunie tkwiących w tynku zarodników. Aby skutecznie je zwalczyć, konieczne będą preparaty chemiczne. Przeważnie stosuje się je także w przypadku mchów, grzybów i porostów. Wiele ze wspomnianych środków chemicznych zawiera dwie klasy substancji czynnych. Są to silnie alkaliczne nieorganiczne związki chloru lub organiczne zasady amoniowe. 

Nieorganiczne środki chemiczne

Nieorganiczne środki chemiczne działają silniej i mają też bardziej intensywny zapach. Zanim ich użyjesz, wykonaj próbę na małym fragmencie elewacji. Jest to konieczne, ponieważ nieorganiczne środki chemiczne lubią odbarwiać podłoże. Pozostaw je na elewacji 20-30 minut, a po tym czasie spłucz wodą (w celu zmniejszenia zasadowości podłoża). 

Na pewno zauważysz, że teraz glony łatwo „odchodzą” od elewacji. Wystarczy, że pozostałości po nich spłuczesz myjką ciśnieniową. Potem wystarczy powtórzyć zabieg odkażania i ponownie umyć ścianę. 

Organiczne preparaty chemiczne

Organiczne preparaty chemiczne nie są tak agresywne, jak nieorganiczne. Kiedy naniesiesz je na ścianę, możesz je na niej pozostawić. W ich przypadku ryzyko pojawianie się odbarwień jest minimalne, dlatego nie musisz wykonywać ostatniego spłukiwania wodą (po ponownym nałożeniu preparatu). 

Glony potrafią zniweczyć wygląd nawet najpiękniejszej elewacji. Ich usuwania nie zostawiaj na ostatnią chwilę. Zielony nalot nie jest tylko kwestią estetyki. Może trwale uszkodzić tynk. 

Jeśli nie potrafisz pozbyć się glonów samodzielnie, postaw na ekipę fachowców. Dysponują oni odpowiednim sprzętem i mają dużą wiedzę na temat środków chemicznych. Masz gwarancję, że oczyszczą ściany Twojego budynku, nie uszkadzając ich.  

Dodaj komentarz