Niepowtarzalny urok kinkietów gipsowych

Podczas wycieczek do zabytkowych zamków wystrój ich wnętrza zawsze przyciąga uwagę. Fascynujący jest widok elewacji wykończonej gipsowymi posągami lub kolumnami, unikalne płaskorzeźby, popiersia lub inne elementy dekoracji. Wszystko to tworzy luksusowy, arystokratyczny wygląd wnętrza z elementami gipsowymi. Materiał do ich wykonania może oczywiście być inny, ale już w starożytnej Grecji doceniono wartość gipsu do produkcji takich form.

Niepowtarzalny urok kinkietów gipsowych

Kinkiety gipsowe to lampy ścienne stanowiące odwieczną modę, również teraz w życiu wielu ludzi ten dawny materiał, wchodzi w życie. Ozdobne dekoracje są piękne, jasne, są indywidualnymi elementami każdego domu. Dekorując mieszkanie, dom, biuro, nie można przecenić roli źródeł światła. Światło może być zarówno jasne, jak i rozproszone, może tworzyć inną atmosferę w pomieszczeniu, a kinkiet wykonany z gipsu zapewni oryginalne otoczenie każdemu domowi.

Istnieje wiele różnych form wytwarzania takich opraw. Mogą to być proste prostokątne oprawy punktowe do pomieszczeń biurowych lub elementy o różnych wzorach. Rozkład elementów dekoracyjnych wykonanych z gipsu wynika z faktu, że jest on łatwy w produkcji i bezpieczny. Co więcej, sam gips jest w kolorze białym, ale mimo to można go pokryć dowolną farbą.

Jeśli, ktoś, zdecyduje się odświeżyć białe oprawy z gipsu, farba może być oleista lub emulsja wodna. Jeśli ma nastąpić zastąpienie rozwiązania kolorowego, można łatwo usunąć stare. Jeśli to konieczne, warto lekko piaskować i zastosować nowy kolor. W ten sposób można przekształcać kinkiety gipsowe, jeśli zapadnie decyzja o radykalnej zmienić wnętrza pomieszczenia.

Jakie rodzaje kinkietów gipsowych można spotkać na rynku?

W sklepach z oświetleniem można dostać wiele różnych form kinkietów z gipsu np.

  • Kinkiet gipsowy niski, pełny, dający światło od góry lub od dołu
  • Kinkiet gipsowy z zamieszczonym dolnym szkłem, światło rozchodzi się zarówno od dołu jak i od góry
  • Kinkiet gipsowy w formie płaskiego koła lub kwadratu z zamontowanym oświetleniem LED
  • Kinkiet gipsowy w formie łuku, prostokąta z dolnym światłem
  • Kinkiet gipsowy w formie łódki greckiej.

Te przykładowe modele kinkietów z gipsu tworzą jakby kreację ścienną, która wyróżniania się prostotą a także efektem zdobniczym.

Zalety kinkietów z gipsu

W przypadku wyjątkowych i niestandardowych urządzeń oświetleniowych, drogie materiały i specjalne technologie nie są konieczne. Wystarczająco popularne na współczesnym rynku są kinkiety gipsowe. Jest to materiał, pozwalający tworzyć oryginalne modele o najbardziej skomplikowanych kształtach. Często decyzje o wyborze tego rodzaju oświetlenia są podejmowane w domach wiejskich, ale także w mieszkaniach miejskich ponieważ wyglądają niezwykle elegancko.

Kinkiety gipsowe mają wiele zalet. Zastosowany materiał jest odporny na zmiany temperatury, a w razie potrzeby może być barwiony, dzięki czemu staje się on unikalny. Proste linie i funkcjonalność są z powodzeniem odtwarzane w różnych modelach tego oświetlenia ściennego. Nie ukrywają przestrzeni i gwarantują niezbędną intensywność oświetlenia.

Trzeba stwierdzić, że wykorzystanie gipsu do tworzenia lamp jest nieodłącznym elementem nowoczesnego stylu. Niezwykłe geometryczne kształty i brak dekoracji pokrywają się z modelami nietypowymi. Nowoczesny design lubi eksperymenty, ale nie odchodzi od uwzględniania wolnej przestrzeni i funkcjonalności. Właśnie, dlatego kinkiety z gipsu są dość popularnym rozwiązaniem.

Chociaż tradycyjne klasyczne wnętrze może wiązać się z użyciem drogich materiałów, producenci tworzą ciekawe modele z bardziej dostępnego materiału. Stylizowane kinkiety gipsowe mogą zaoszczędzić sporo budżetu, a jednocześnie stworzyć atmosferę powagi.

Dodaj komentarz