O kotłach na drewno ogólnie

Drewno można spalać na dowolny sposób, ale nie każdy jest tak samo dobry. Na kotle nie musi być oznaczenia, że jest przeznaczony specjalnie dla drewna, aczkolwiek jeżeli uciążliwość obsługi kotłowni oraz wynik finansowy nie są nam obojętne, to dobrze wiedzieć, który wybór jest lepszy, a który gorszy. Najczęściej stosowane rozwiązania, jeżeli chodzi o spalanie drewna to:
  • -kotły górnego spalania „na drewno”,
    -zwykłe kotły dolnego spalania,
    -kotły zgazowujące (na holzgas),
    -zwykłe kotły górnego spalania,
    -kotły dolnego spalania na drewno,

Rodzaje i opis poszczególnych kotłów

1)Kotły górnego spalania „na drewno”
Znaczna część producentów, oferuje pod szyldem „kotła na drewno” zwykłe kotły górnego spalania, które by mieściły długie pale drewna, zostały wydłużone. Nie jest to niestety najbardziej ekonomiczna metoda na spalanie drewna. Plus, który warto podkreślić, jeżeli chodzi o te kotły, to długi ruszt, pozwalający na wrzucanie długich polan. Większy kawał drewna, przez to, że pali się pomału, mniej kopci. Nie zmienia to jednak faktu, iż warunki do spalania każdego ze składników wskazanego materiału, są tu nieciekawe, jak w zwykłym kotle górnego spalania. Przez to, że kotły tego typu posiadają najczęściej dmuchawę, nie ma doprowadzenia wtórnego powietrza.
2)Zwykłe kotły dolnego spalania
Przeważająca część tego typu jest projektowana by spalać węgiel, ale nie ma przeszkód by palić w nich drewnem. Ich minus, jeżeli chodzi o palenie drewnem to: bardzo mała komora zasypowa. Sprawia to, że trzeba często dokładać, by palenie było możliwe.
3)Kotły zgazowujące drewno (na holzgas)
Kotły zgazowujące drewno mają najwyższą czystość pracy i efektywność. Właściwie są to kotły dolnego spalania, aczkolwiek zoptymalizowane do spalania drewna przy pracy z mocą bliską mocy nominalnej. To z jednej strony ich problem i klucz do sukcesu. Muszą one pracować na mocy nominalnej i przez to niezbędne jest instalowanie ich w zestawie z buforem ciepła (który jest drogi i zajmuje miejsce) i (również drogą) automatyką, która steruje ładowaniem bufora i pracą kotła. Otrzymuje się w zamian ciepło „za grosze” i w dużych ilościach. Efektywność takiego kotła wynosi mniej więcej 80-90%.
4)Zwykłe kotły górnego spalania
Te kotły to najtańsze oraz najprostsze w zakupie i jednocześnie najdroższe, jeżeli chodzi o używanie. Nie są technicznie przystosowane do wydobycia z drewna maksimum energii. Efektywność wykorzystania drewna może nawet dojść do okolic 50% w rękach doświadczonego operatora. Kocioł górnego spalania ma chłodzoną, dużą komorę zasypową. Gazy, które są uwolnione z drewna z  powodu zimna  panującego w komorze nie spalają się. Jeżeli kocioł nie posiada doprowadzenia powietrza wtórnego i zamiast tego ma dmuchawę, to schłodzone, a niespalone gazy z drewna osiadają w postaci smoły i wody.
5)Kotły dolnego spalania na drewno
Trudno znaleźć dobry kocioł spalania z wystarczająco dużą komorą zasypową w ofercie polskich producentów. Kotły litewskie, można powiedzieć, że zbliżają się do ideału – Kalvis i Vienybe – są one jednak znacznie droższe.

Tytułem końca

Przedstawione zostały kotły na drewno, ich zalety, wady. Należy dobrze zastanowić się nad rodzajem, który będzie nam najlepiej odpowiadał, tak by inwestycja nie okazała się nieprzemyślaną i chybioną. Nie są to tanie produkty, dlatego tym lepiej zasięgnąć o nich informacji, by służyły nam na długi okres!

Dodaj komentarz