Profesjonalna naprawa dachów

Solidnie i należycie wybudowany dach bezdyskusyjnie pełni bardzo ważną rolę. Pozwala zabezpieczyć pomieszczenia domu przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi oraz stanowi niezwykle istotny element konstrukcji całego budynku. Wiele osób przykłada dużą uwagę do atrakcyjnego wyglądu pokrycia dachowego, ponieważ jest ono widoczne dla osób obserwujących dom z daleka. Niestety, czasami ludzie myślą, że jeśli wydali duże pieniądze na skonstruowanie solidnego dachu podczas budowy całego budynku, to nie wymaga on już żadnych pracy remontowych.

Czemu naprawa dachów jest tak bardzo istotna?

Zniszczony dach może nie tylko nieestetycznie wyglądać, przeciekać lub lekko się zapadać. Niepoddana remontowi konstrukcja dachu w ekstremalnych przypadkach może runąć, tym samym zawalając cały dom. Stanowi więc zagrożenie dla mieszkańców budynku, dlatego nigdy nie można bagatelizować uszkodzeń chociażby więźby dachowej. Wciąż jednak wiele osób odwleka remont dachu, ponieważ związane jest to z obawą przed następującymi konsekwencjami:

  • koszty remontu – profesjonalna naprawa dachów czasami bywa bardzo droga. Jeżeli poszczególne elementy zadaszenia wymagają jedynie lekkiej naprawy oraz impregnacji, to cena remontu jest stosunkowo niska. Jeżeli jednak powstałe uszkodzenia powodują, że trzeba wymienić cały szkielet, pokrycie dachowe oraz ocieplenie, to koszta potrafią być już bardzo wysokie.
  • niedogodności remontowe – długość naprawy zależy od stopnia zaawansowania operacji, dlatego nie można jej z góry określić. Zazwyczaj remont wiąże się z wieloma niedogodnościami, który ingerują w codzienne funkcjonowanie. Montaż dachów często powoduje, że na całym podwórku walają się różne odpady, a zużyte materiały trzeba co jakiś czas wywozić poza teren posesji.
  • brak dostępu do części pomieszczeń – krycie dachów często powoduje, że mieszkańcy domu tracą na jakiś czas dostęp do pomieszczeń będących na poddaszu. Jeżeli znajduje się tam jedynie strych pełniący rolę schowka, to zapewne można pogodzić się z tą niedogodnością. Często jednak ludzie adaptują poddasze na pokoje dla domowników, dlatego remont bardzo ingeruje w ich życie.

Jakie usługi oferuje firma naprawiająca dachy?

Doświadczeni specjaliści zazwyczaj posiadają w ofercie wszystkie usługi, które umożliwiają kompleksowy remont dachu. Spośród poszczególnych usług można między innymi wymienić:

  • wymianę lub naprawę wszystkich elementów dachu
  • profesjonalne odśnieżanie dachów
  • montowanie systemów rynnowych
  • prace remontowe przy konstrukcji komina
  • montowanie okien dachowych

Jak zazwyczaj przebiega kompleksowy remont dachu?

Stopień zaawansowania naprawy dachów zależy od wielu czynników. Można jednak śmiało wyodrębnić kilka etapów, które z reguły składają się na kompleksowy remont dachu.

Określenie stanu konstrukcji dachu

Przegląd powinien zostać przeprowadzony przez doświadczonego specjalistę, który fachowo określi stopień problemu, a co za tym idzie uchroni klienta przed niepotrzebnymi wydatkami. Najgorszym rozwiązaniem jest zlecanie poszczególnych usług opierając się jedynie na własnej, amatorskiej opinii.

Naprawa lub wymiana więźby dachowej

Więźba dachowa to drewniana konstrukcja, która odpowiada za podtrzymanie pokrycia dachowego. Jest to więc tak samo ważny element w budowie dachu, jak obecność kręgosłupa w ludzkim szkielecie. Montaż dachów zawsze zaczyna się od wybrania rodzaju użytej więźby dachowej, dlatego kompleksowy remont również ma początek od tego elementu zadaszenia. W przypadku, gdy drewniana konstrukcja nie jest bardzo zniszczona, to zazwyczaj wystarczą prace remontowe polegające na wzmocnieniu, odgrzybieniu oraz impregnacji poszczególnych belek więźby dachowej. Niestety, czasami remont wymaga wymiany całego szkieletu, co zazwyczaj jest o wiele bardziej czasochłonne i kosztowne.

łaty i kontrłaty

Więźba dachowa nie jest jedynym elementem, który składa się na podstawową konstrukcję zadaszenia. Na drewniany szkielet montuje się również łaty oraz kontrłaty, czyli poszycie więźby. Podejmując decyzję o wymianie/naprawie tych elementów należy skorzystać z porady doświadczonego dekarza, ponieważ  muszą być one odpowiednio dobrane względem wybranego rodzaju pokrycia dachowego.

Ocieplenie dachu

Może zostać wymienione zarówno do zewnętrznej strony dachu, jak i wewnętrznej. Ocieplenie jest niezwykle ważne, ponieważ od niego zależy, na ile komfortowo będziemy się czuć zimą oraz jak dużo pieniędzy wydamy na ogrzewanie domu.

Pokrycie dachu

Zazwyczaj jest wybierane ze względu na indywidualne preferencje właściciela domu. Odpowiednie krycie dachów może jednak zostać zarekomendowane przez dekarza, który najlepiej orientuje się, jaki rodzaj pokrycia będzie pasował do danej konstrukcji. Należy pamiętać, że pokrycie dachu to jednak nie tylko wizualny dodatek, ale element, który w dużej mierze odpowiada za zabezpieczenie dachu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Remont pokrycia to już ostatni etap, który składa się na kompleksową naprawdę dachu. Po dokonaniu wszystkich etapów remontu można przez parę lat być w miarę spokojnym o stan

Dodaj komentarz