Dna moczanowa – co każdy powinien o niej wiedzieć?

Dna moczanowa to jedna z chorób, która przez dłuższy czas nie daje żadnych objawów, w następstwie tego leczenie podejmowanie jest na ogół później niż powinno. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że występuje ona w dwóch formach – formie pierwotnej, dziedziczonej, jak też w formie nabytej. Choroba ta zazwyczaj występuje u osób, które chorowały na białaczkę, były leczone promieniowaniem, chorowały na nerki. Przyczyn powstania choroby jest znacznie więcej, warto wspomnieć, że dna moczanowa może pojawić się u osób, które źle się odchudzały lub też nazbyt objadały.

Pacjenci zagrożeni zachorowaniem

Czynniki chorobowe które towarzyszą dnie to jednakże nie wszystko. Wyszczególnić można bowiem również mnóstwo innych czynników, które mogą powodować zachorowanie na dnę mocznową. Kwalifikuje się do nich przede wszystkim nieodpowiednią dietę, gdy ta jest obfita w mięso, podroby mięsne czy owoce morza, może doprowadzić do powstania w organizmie dużej ilości kwasu moczowego. Spore znaczenie ma dodatkowo zbyt częste spożywanie napojów alkoholowych, w tym głównie wódki a także piwa. Niektóre źródła podają, że wino nie zwiększa możliwości wystąpienia choroby. Na dnę moczanową mogą zachorować nawet osoby, które zażywają leki bogate w kwas acetylosalicylowy, jak również leki moczopędne. Choroba, którą jest dna moczanowa występuje znacznie częściej u mężczyzn niż u kobiet. W przypadku kobiet zaczyna atakować zwykle dopiero po przekwitaniu, wcześniej kobiece hormony doskonale ochraniają organizm. Mężczyźni są wobec tego kilkukrotnie bardziej obarczeni ryzykiem powstania tej choroby, przede wszystkim również dlatego, że to właśnie oni o wiele częściej stosują zbyt dużą ilość alkoholu i stosują niezdrową, bogatą w mięso dietę. Warto także dodać, że schorzenie dotyka na ogół osoby po trzydziestce.

Dna moczanowa to schorzenie spowodowane nadmiarowym odkładaniem się kwasu moczowego w tkankach. Z reguły kwas moczanowy odkłada się w obrębie stawów, co po prostu wiąże się z rózmaitymi dokuczliwościami bólowymi, które odczuwa chory. Jedynie jak najszybsze zapoczątkowanie specjalistycznego leczenia oraz okresowe wizyty u reumatologa mogą pomóc osobie chorej i przede wszystkim zatrzymać postęp choroby. Nieleczona dna moczanowa może doprowadzić do zajęcia wielu innych narządów i do kolosalnego pogorszenia stanu zdrowia pacjenta. Warto zdać sobie sprawę z tego także, że choroba rozwija się bezobjawowo, dlatego regularne wykonywanie podstawowych badań lekarskich jest tak bardzo ważne. Nawet jeśli lekarz nie widzi potrzeby wykonania odpowiednich badań, należy samodzielnie poprosić o skierowanie. Niekiedy niezbędne jest również wykonanie badań, za które trzeba niestety zapłacić z własnej kieszeni.

 

Dodaj komentarz