Jakie oświetlenie przygotować w łazience?

Oświetlenie wnętrz, z których każdego dnia korzystamy jest niezwykle istotne i ma bezpośredni wpływ na komfort korzystania z tych wnętrz. Dlatego wykańczając wnętrze warto się dobrze zastanowić jakie rozwiązania warto wybrać, by mieć praktyczne wnętrze, w którym będziemy się rzeczywiście dobrze czuli. Każde pomieszczenie w domu ma oczywiście swoją specyfikę, która decyduje o tym jakie będzie odpowiednie oświetlenie dla danego wnętrza. Na pewno warto tą kwestię dobrze sobie przemyśleć i nie wybierać oświetlenia wyłącznie przez pryzmat estetyki. Wręcz przeciwnie głównie warto zwracać uwagę na walory praktyczne wybranego produktu.

Jakie kwestie przy wyborze oświetlenia będą najważniejsze?

Oczywiście każdy ma swoje indywidualne oczekiwania w stosunku do oświetlenia, na które będzie się decydował. Jednak niezależnie od tego mamy pewne kwestie, na które niezależnie od indywidualnych upodobań musimy również zwrócić uwagę, by oświetlenie sprawdziło się dobrze od strony praktycznej. Dlatego niezależnie od pomieszczenia i własnych oczekiwań zwracamy uwagę na takie kwestie jak:

  • ilość źródeł światła, odpowiednia do wielkości pomieszczenia
  • ilość punktów świetlnych w pojedynczym źródle światła jakie będzie się wykorzystywać
  • jeśli instalacja daje taką możliwość to zwrócenie uwagi na to, by można było włączyć odrębnie kilka punktów świetlnych, gdy w jednym źródle znajduje się ich więcej niż jeden
  • jak wygląda sposób montażu danego źródła światła
  • czy montaż nie będzie stanowił problemu
  • jaka będzie maksymalna moc żarówki, którą będzie można zastosować w danym źródle światła

Oświetlenie dla poszczególnych pomieszczeń

Gdy trzeba zdecydować się na oświetlenie w konkretnym pomieszczeniu wybór będzie uzależniony oczywiście od miejsca, w którym źródło światła będzie wykorzystywane. Trzeba bowiem pamiętać, że każde pomieszczenie w domu ma swoją specyfikę i dlatego różne formy oświetlenia będą tam potrzebne. Zupełnie inaczej będzie wyglądać oświetlenie pokoju dziennego gdzie spędzamy dużo czasu, a oświetlenie sypialni, w której będziemy wypoczywać i wystarczy delikatne światło, które nie będzie powodowało rozproszenia myśli. Inaczej również wyglądać będzie oświetlenie łazienkowe, które jest podstawowym tematem tego wpisu.

Oświetlenie łazienkowe – podstawowe informacje

Jeśli zastanawiamy się nad tym jakie oświetlenie łazienkowe wybrać powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na pewne kwestie praktyczne jakie będą się wiązać z wykorzystywaniem łazienki. Zazwyczaj łazienka nie jest dużym pomieszczeniem, dlatego wydaje się, że źródła światła mogą być ograniczone. W praktyce jednak nie powinniśmy sie ograniczać wyłącznie do jednego źródła światła, ponieważ ze względu na to jak wykorzystujemy łazienkę nie będzie to wystarczająca ilość światła. Jeśli pomieszczenie nie jest duże nie trzeba będzie decydować się na mocne światło główne. Najczęściej wystarczy jedna mocniejsza albo dwie słabsze żarówki, by w ogólny sposób oświetlić łazienkę. Natomiast obok tego oświetlenia warto się również zdecydować na drugi punkt świetlny, który będzie znajdował się przy lustrze. W łazience kobiety robią makijaż, mężczyźni się golą, dlatego punktowe źródło światła znajdujące się przy lustrze dobrze oświetli tą sferę i zagwarantuje, że łatwiej będzie poddawać się zabiegom kosmetycznym, które wymagają precyzji. ‚

Oświetlenie łazienkowe – dodatkowe informacje

Wybierając oświetlenie łazienkowe należy również zwrócić uwagę na aspekty techniczne związane z tym oświetleniem. To bardzo ważna sprawa, ponieważ specyficzne warunki jakie panują w łazience sprawiają, że należy sięgać po oświetlenie, które będzie zabezpieczone przed działaniem wilgoci. Światło teoretycznie nie będzie miało kontaktu z wodą, jednak działająca para wodna i wilgoć mogą niekorzystnie działać na lampy i instalacje. Warto więc wybrać produkt z lepsza odpornością, by uniknąć niepotrzebnych zwarć i zniszczenia instalacji czy też lampy na zastosowanie której się zdecydowaliśmy. Na pewno na oświetleniu łazienkowym nie ma sensu oszczędzać.

Dodaj komentarz