Najpopularniejszy model okien dachowych – okna obrotowe

Współcześnie rynek wykończeniowy i budowlany zachwyca ogromem przeróżnych rodzajów okien. W przypadku urządzania poddasza najczęściej sięgamy po okna dachowe. Jednak wybór okien dachowych nie jest taki prosty. Okna dachowe występują w różnych rozmiarach, kształtach, modelach i mają odmienne parametry oraz możliwości ich otwierania. Jednak obecnie daje się zauważyć, że najczęściej wybierane są okna dachowe obrotowe.

Okna obrotowe mają bardzo dużo zalet, które sprawiają, że są one funkcjonalne i dobrze się prezentują. Okna dachowe obrotowe należą do grupy okien połaciowych mających określony sposób otwierania. Otwierane są za pomocą osi umieszczonej w połowie wysokości lub szerokości okna. Dzięki temu dają wiele korzyści dla gospodarzy i chętnie są montowane w miejscach o utrudnionym dostępie.

Okna dachowe obrotowe – charakterystyka

Okna obrotowe wyróżniają się spośród innych okien dachowych sposobem otwarcia. W przeciwieństwie do okien rozwieralnych można je obracać wokół osi. Takie rozwiązanie pozwala swobodnie dotrzeć do zewnętrznej szyby okna, dzięki temu szybko można ją wyczyścić.

Okna obrotowe podobnie, jak inne okna dachowe mają dobry współczynnik przenikania ciepła, który gwarantuje właściwą termoizolację. Oczywiście współczynnik zależy od wybranego modelu okna obrotowego.

Okna obrotowe tworzone są z różnych materiałów, a najczęściej produkuje się je z drewna lub tworzysz sztucznych. Wielokrotnie w przypadku drewnianych okien dachowych pokrywane są dodatkowymi powłokami chroniącymi je przed wnikaniem wilgoci. Spotkać się można również z oknami obrotowymi aluminiowymi.

Rodzaje okien dachowych obrotowych

Okna obrotowe mogą być wykorzystywane na dachach o nachyleniu od 15 do 90 stopni. Zapewniają świetne oświetlenie, pozwalają na delikatne i skuteczne wietrzenie pomieszczeń oraz zajmują mało miejsca w ogólnej przestrzeni.  Wyróżnić można trzy modele okien dachowych obrotowych:

  •       okna dachowe uchylno-obrotowe – można je otwierać na dwa sposoby. Jednym z nich jest możliwość uchylenie okna (35-40 stopni), uchylenie pozwala na swobodne przemieszczenie się pod oknem i wpuszczenie świeżego powietrza. Drugi sposób określany jest, jako obrotowy i daje możliwość obrotu o kąt 180 stopni.
  •       okna obrotowe w poziomie oraz w pionie – to okna obrotowe o pionowym kształcie. Wyróżnia je spośród innych modeli pionowych oś otwierania umieszczona pośrodku okna. W przypadku okien dachowych obrotowych w poziomie oś otwierania jest równoległa do poziomych krawędzi ościeżnicy.
  •       okna obrotowe skandynawskie – to rodzaj okien dachowych, które charakteryzują się poziomą osią obrotu. Oś umożliwia otwarcie takiego okna prawie do 180 stopni na zewnątrz w płaszczyźnie pionowej. Posiadają specjalny wysięgnik, który znacząco ułatwia możliwość czyszczenia okna.

Poszczególne rodzaje okien dachowych obrotowych różnią się między sobą sposobami otwierania. Do najlepszych producentów okien dachowych można zaliczyć Velux i Fakro. Obaj producenci oferują okna dachowe obrotowe wysokiej jakości z najlepszymi parametrami izolacji termicznej. Spełniają one restrykcyjne normy dotyczące budownictwa i pozwalają zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

Dodaj komentarz