Jak dobrać krzesło i biurko dla ucznia udającego się do szkoły podstawowej?

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko miało wygodne i bezpieczne miejsce do nauki w swoim pokoju. Dla dzieci udających się po raz pierwszy do szkoły rodzice tworzą specjalne miejsce do edukacji, które pozwoli im na komfortowe odrabianie lekcji oraz naukę. Właściwie stworzona strefa edukacyjna w pokoju dziecięcym musi składać się z ergonomicznie dobranego biurka oraz krzesła. Ponad to warto pomyśleć o dodatkowym regale oraz odpowiednim oświetleniu, które zapewni dogodne warunki do pracy.

Właściwie dobrane krzesło nie powinno obciążać kręgosłupa i podtrzymujących go mięśni, a także zapewniać utrzymanie prawidłowej pozycji siedzącej. Najlepiej wybierać modele krzeseł stworzone z odpornych i bezpiecznych dla dzieci materiałów. Jeśli chodzi o wygląd krzesła, najlepiej sugerować się upodobaniami dziecka oraz jego wiekiem. Dla pierwszoklasistów podobają się kolorowe krzesła z postaciami z bajek, zaś dla nastolatków klasyczne modele obite ładną tapicerką.

Biurko do nauki musi być przede wszystkim dopasowane do wysokości dziecka. Na rynku meblowym najpopularniejsze są modele o szerokości około 80-90 cm i długości 120-160 cm. Dobrym rozwiązaniem jest kupno wyższego biurka, które będzie służyć przez kilka lat dla dziecka oraz dopasowanie do niego krzesła z możliwością regulacji wysokości.

Ważne cechy, które powinno spełniać biurko dla dziecka

Biurko dla dziecka powinno mieć wysokość, która pozwoli na utrzymanie wygodnej pozycji siedzącej. Stopy dziecka korzystającego z biurka powinny swobodnie być ułożone na ziemi lub na podnóżku. Wybierając model biurka warto zwrócić uwagę na ilość wolnej przestrzeni pod nim, najlepiej jeśli głębokość wynosi około pół metra. Dzięki temu dziecko może w każdej chwili rozprostować swoje nogi i swobodnie wrócić do pierwotnej pozycji.

Dla uczniów zalecanym typem biurka do nauki są biurka komputerowe, które gwarantują dużo wolnego miejsca i są komfortowo zaprojektowane. Posiadają liczne szuflady oraz półki umożliwiające przechowywanie pomocy naukowych i akcesoriów. Ponadto mają miejsce na monitor, drukarkę oraz komputer, który przyda się podczas nauki nawet dzieciom będącym w szkole podstawowej.  Biurko komputerowe pozwala wygodnie pisać na klawiaturze umieszczonej w szufladzie pod spodem, a także zapewnia wiele wolnego miejsca na pisanie w zeszytach lub ćwiczeniach ułożonych bezpośrednio na blacie.

Ważne cechy, które powinno spełniać krzesło dla dziecka

Biurko oraz krzesło do nauki muszą tworzyć spójną całość, dlatego wybierając biurko komputerowe najlepszym rozwiązaniem jest krzesło obrotowe dla dzieci. Krzesło obrotowe umożliwia swobodne obracanie się wokół całego blatu oraz sięganie po pomoce naukowe umieszczone w niższych szufladach. Dodatkowo krzesło obrotowe dla dziecka często jest wyposażone w regulację wysokości, dzięki której  można dopasować siedzisko do wysokości biurka i uzyskać pożądaną pozycję do pracy. Warto sięgać po modele krzeseł posiadające podłokietniki, pozwalają one skutecznie zmniejszyć napięcie mięśni w ramionach i rękach.

Dodaj komentarz