Pan polskich pól – Ursus C 385

Markę Ursus niezaprzeczalnie zna każdy Polak. Jest to po prostu niebywale charakterystyczna firma i gdyby kogokolwiek o nią zapytać, to bez wątpienia pierwsze skojarzenia padłyby na ciągniki, które oczywiście Ursus produkuje.

Jeden z najmłodszych

Na targach Agritechnica w Hanowerze został zaprezentowany pierwszy wyprodukowany model ciągnika Ursus C-385. Jest to jeden z najnowszych typów ciągnika, który wyszedł pod marką Ursusa. Trzeba tutaj nawiązać do jego brata bliźniaka, a więc do Ursusa C-382. Pojazd ten jest przeznaczony zarówno do transportu, jak i oczywiście prac rolniczych, prac komunalnych oraz pomocniczych. Silnik został wymieniony, także skrzynia przekładniowa oraz most napędowy – tak tylny jak i przedni. Prędkość maksymalna – bez zmian. Jednakże to co wyróżnia model C-385 to wzmocniony podnośnik.

Warto tutaj podać choćby najbardziej podstawowe dane techniczne:

  • silnik turbodoładowany z chłodnicą powietrza Perkins EU IIIB,
  • udźwig podnośnika – 3600 kg,
  • układ przeniesienia napędu 4×4,
  • skrzynia przekładniowa 12 x 12, rewers synchronizowany, 24×12 z rewersem hydraulicznym oraz wzmacniaczem,
  • 85 KM,
  • pojemność 3400 cm3,
  • prędkość maksymalna wynosząca 40 km/h,
  • hydrostatyczny układ kierowniczy,
  • trzypunktowy układ zawieszenia kat. 2.

No tak, ale to tylko suche informacje. Należałoby je nieco rozwinąć.

Czterocylindrowy silnik Perkins to serce modelu C-385. Spełnia on normę Stage IIIB. Jednostkę tę uzupełnia skrzynia Carraro 24×12 z rewersem na żądanie z utrzymaniem dotychczasowej prędkości, z biegami pełzającymi oraz z Power Shift. Ciągnik ten charakteryzuje się bogatym standardowym wyposażeniem. Na szeroki wachlarz zastosowań pozwala udźwig 4000 kg. W tymże modelu również można znaleźć dwusekcyjny rozdzielacz, mogący mieć nawet trzy sekcje, a także dwie dodatkowe z przodu. Co więcej Ursusa C-385 wyposażono także w zaczep przedni i transportowy etażowy.

Z biegiem czasu

Ciągniki wychodzące z fabryk Ursusa odznaczają się niebywałą jakością. Model Ursus C-385 jest nie tylko funkcjonalny, ale także komfortowy i wyróżniający się estetyką. Kabina pozwala na dokładną obserwację tego, co dzieje się wokół. Jest ona czterosłupkowa, a ponadto w dachu umiejscowione jest uchylne okno. Linia maski bez wątpienia prezentuje się niezwykle nowocześnie i przykuwa uwagę – jawi się wręcz jako przyczajona, drapieżna bestia. Idąc z duchem czasu, C-385 wyposażono w spryskiwacze, ogrzewanie, wycieraczki przednie i tylne, komplet reflektorów zapewniających nie tylko komfort pracy, ale także bezpieczeństwo na drodze.

Dodaj komentarz